V uvedené ceně je zahrnut text dle Vašeho přání a dopisní obálka.

Vianočné tradície

V zimnom období sa vždy dodržiavalo veľa zvykov a obyčajov.

 

Štyri týždne pred Vianocami začína advent. Tento rok pripadne prvý adventné nedele na 2. decembra. Slovo advent vraj znamenalo očakávania. Ľudia sa modlili a čakali na Vianoce. Prvú adventnú zvyky sa dodržiavali na svätého Ondreja, to je 30. novembra. Ten deň sa vraj najlepšie veštila budúcnosť. Teda okrem Štedrého dňa, keď to vraj šlo tiež dobre.

 

Tento deň sa tiež do mraveniska zahrabala mŕtva žaba. To robili slečny na vydaj a potom zjari zisťovali, ktorá Kůstka zostala. Keď mala tvar háčika, čakala dievča veľká láska. Keď mala tvar lopatky, znamenalo to, že bude mať dievča o nápadníkov núdzu. Tiež človek mohol o polnoci vidieť obraz svojho nastávajúceho v studni, v zrkadle alebo dokonca v komíne.

 

Na svätú Barboru 4. decembra sa režú barborky - vetvičky stromov, ktoré sa dajú do vázy a čaká sa až rozkvitnú. Dievčatá vraj dali každej vetvičke meno jedného ich nápadníka a ktorá rozkvitla prvý, to bol jej ženích. Deň pred sviatkom Barbory chodili živé Barborky, dievčatá alebo ženy v bielych plachtách. Väčšinou boli tri. V jednej ruke mali košík s ovocím a sladkosťami, v druhej metlu a hrozili zlobivým deťom. A vraveli:

 

"My tri Barborky sme
z ďalekej krajiny ideme
a darčeky Vám nesieš.
Nesieme, nesieme veľmi to krásne
kto sa modliť bude, tomu ich dáme
kto nebude, tomu nalupáme."

 

Svätý Mikuláš má meniny 6. decembra. 5. decembra doposiaľ chodia rozdávať darčeky. V minulosti to bolo vraj celé procesie - muzika, Mikuláš, až desať husárov, kominár, sedliak sa Selke ... Mikuláš zisťoval, kto bol dobrý a kto nie a odmeňoval. Jeho pomocníci trestali. Jan Jakub Ryba v roku 1804 píše: "Chodenie Mikulášov premnoho mrzákov narobilo."
Na Mikuláša sa tiež dávali darčeky do pančuchy a vyrábali sa figúrky zo sušených sliviek.


 
Posledným veľkým sviatkom pred Vianocami je sviatok svätej Lucie, 13. decembra. Lucie tiež chodili v bielom ako Barborky. Bolo ich 6. Chodili a vraveli: "Idem, idem, noci upíja." Na Luciu nesmeli ženy priasť ľan a drôt perie. Ktorú Lucie pristihli, tej perie rozfúkal a priadzu odniesli. Mali tiež strašiť deti. Predovšetkým deti, ktoré moc jedli. Tým vyhrážali dreveným nožom, že im rozpárají brucho.

 

 A potom už sa len čakalo na Vianoce.

 

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

Súhlasím