V uvedené ceně je zahrnut text dle Vašeho přání a dopisní obálka.

Tri Králové

Kto by nepoznal známe nápisy troch iniciálok, ktoré sa na dverách domácností objavujú vždy skoro po Novom roku? Viete však, že medzi iniciály nie sú znamienka plus, ale krížiky? A že týmto sviatkom Vianoce oficiálne končí?

Symbol požehnanie pre všetky obývania

Iniciály s krížikmi K † M † B † sa píšu posvätenou kriedou na dvere domov vždy 6. januára, teda vo sviatok Zjavenia Pána. Pôvodný význam týchto skratiek bol Christus Mansion Benedicte, aneb Nech Kristus požehná tomuto príbytku. Za posledný krížik patrí letopočet daného roka, pre ktorý požehnanie platí. Gašpar, Melichar a Baltazár sú mená, ktorá vznikla až okolo 7. storočia ľudovými poviedkami.

Príchod Troch kráľov

Mudrci, ktorí navštívili Ježiša Krista krátko po jeho narodení, boli pravdepodobne chaldejskí z Perzie. Ich mená ani počet neboli známe, avšak v stredoveku sa dospelo ich počet z počtu darov, ktoré priniesli. Jednalo sa o myrhu, zlato a kadidlo, v tej dobe významné predmety. Zlato je pokladané za symbol bohatstva, kadidlo za prostriedok na navodenie slávnostnej atmosféry a myrha je hmota vytekajúca z kríka Myrha, ktorá na vzduchu tuhne v farebné tvary, za ktoré sa platívalo zlatom.

Vianoce sú u konca

Sviatkom Zjavenie pána, teda presne 12 dní po začiatku Vianoc, sú Vianoce u konca . Jedná sa tiež o posledný deň, kedy koledníci vyrážajú za korbáčom. Preto si aj vy tento rok vyskúšajte zaspievať trojkráľový koledu a uzavrite tak symbolicky čas Vianoc.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

Súhlasím