V uvedené ceně je zahrnut text dle Vašeho přání a dopisní obálka.

Svätý Mikuláš

O tomto sviatku, ktorý pripadá na 6. decembra, sa nám vybaví rôzne drobné maškrty, sladkosti a ovocie, ktorými rodičia obdarúvajú svoje deti. Kto bol ale Svätý Mikuláš a prečo ho oslavujeme?

Spravodlivý a štedrý Mikuláš

Mikuláš sa narodil v meste Patara, v rímskej provincii Ázii medzi rokom 280 a 286 do rodiny zaoberajúce sa obchodom s rybami. V mladom veku sa stal biskupom a je známy svojím neoblomným bojom za vieru a spravodlivosť. Obhajoval nespravodlivo obvinených a spravodlivo zaobchádzal s cudzincami, na čo dohliadal aj u ostatných. Štedrosť je s Mikulášom spätá, pretože keď jeho otec zomrel, všetok poděděný majetok rozdal chudobným ľuďom.

Anjeli a čerti, jeho spoločníci

Krásna paralela je možná vidieť v podobe sviatku Svätého Mikuláša, ktorý slávime dnes. Anděl, spoločník Mikulášův, zobrazuje jeho štedrú stránku. Čert naopak tú spravodlivú. Dbá, aby nádielku dostali len dobré deti, a to za odmenu. Mikuláš, muž s dlhým plášťom a hustým bradou, navštevuje deti deň pred jeho sviatkom, a to 5. decembra vo večerných hodinách.

Mikulášska nádielka

Nie sú na mieste veľké dary, skôr drobné pochúťky, oriešky, ovocie, a ak deti hnevali, dostali za trest uhlia a zemiaky. Skôr, keď sviatok slávili naši predkovia, neboli dostupné maškrty, ktoré dostávajú deti dnes, ani exotické druhy ovocia. Tento sviatok bol spojený skôr so zážitkom.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

Súhlasím