V uvedené ceně je zahrnut text dle Vašeho přání a dopisní obálka.

 

Svadobné zvyky

Aj keď na tradície stále viac zabúdame, práve pri svadbe staré zvyky ožívajú. Ich pôvod často siaha až do predkresťanských dôb, význam mnohých už je dnes nejasný, iné sú viazané na konkrétny kraj.

 

Sobáša chtivé dievča môže pomocou rôznych povier a rituálov zistiť, či a ako skoro ju svadba čaká. Väčšina z nich sa viaže k vianočnému času. V advente, presnejšie 4. decembra, na svätú Barboru je potrebné odrezať čerešňovú vetvičku a dať do vázy s vodou. Pokiaľ vetvička na Štedrý deň rozkvitne, veští do roka svadbu. O čo skôr sa kvietky objavia, o to skôr na vydaj dôjde.

 

Keď už sú pytačky hotové a je takzvane ruka v rukáve, začínajú snúbenci so všetkými prípravami. Okrem rozoslania svadobných oznámení býva tiež zvykom pečenie malých svadobných koláčikov. Tie sa rozdávajú niekoľko dní pred samotnou svadbou príbuzným a blízkym priateľom ako pozvánky.

 

Počas dlho očakávaného dňa nesmú správnej neveste okrem dokonalého účesu, bielych šatov a impozantnej kytice chýbať navyše štyri dôležité veci pre šťastie. Niečo požičané, niečo zdedené, niečo darované a niečo modré. Najčastejšie to bývajú šperky po babičkách alebo požičané od kamarátok, modrú farbu zabezpečí podväzok s modrou mašličkou.

 

Na oblečení ženícha by si nevesta mala postrážiť, či nemá k obleku motýlika, aby jej neuletel.

 

Niekde sa tvrdí, že ženích by počas svadobného dňa mal nevestu uvidieť až tesne pred obradom, inde, napr. na Ostravsku si ženích musí naopak pre nevestu prísť k rodičom, kde sú mu ponúknuté tri dievčatá. Tu pravú si musí vykúpiť.

 

Keď novomanželia vychádzajú z kostola alebo obradnej siene môžu ich svadobčania zasypať ryžou alebo konfetami, niekedy aj kvetmi. Tento zvyk pochádza ešte z nekresťanských dôb, má prilákať bohyňu plodnosti, a tým tiež mnoho detí.

 

Ešte pred radnicou nasleduje obrad nasadzovania chomútu alebo gule na nohu, ktoré ženíchovi navlečú jeho kamaráti. Nevesta potom dostane zväzok kľúčov, z ktorých ani jeden nemusí k zámku gule patriť, alebo starý hrdzavý pilník, aby si svojho milého oslobodila. Musí preukázať príslušnú dávku snahy, ale nakoniec stačí, aby mala pripravený úplatok v podobe fľašky alkoholu, ktorá obmäkčí žalárnikov.

 

Na ďalšie zo zvykov dôjde, keď novomanželia vstúpia do reštaurácie. Čaká ich prípitok s čašníkom alebo majiteľom krčmy. Keď však vracajú poháriky na podnos, tak „nechcene“ spadne tanier čašníkovi, ktorý má schovaný pod podnosom. Novomanželia potom musia zamiesť črepiny, ktoré symbolizujú šťastie. Pri zametaní je ale veľmi dôležité, kto sa zmocní lopatky a kto metly. Hovorí sa, že ten, ktorý zametá, tým bude zametané a v manželstve hlavné slovo bude mať ten druhý.

 

Ani začiatok hostiny nie je pre novomanželov ľahký, čašník ich zviaže veľkým bielym obrusom a oni sa musia vzájomne nakŕmiť polievkou. Majú tak preukázať nielen spoluprácu, ale predovšetkým to, že si budú zo spoločného krajca spravodlivo rozdeľovať. Spoločnou rukou by potom novomanželia mali tiež nakrojiť svadobnú tortu.

 

V priebehu hostiny a osláv potom môže prísť na rad množstvo rôznych rituálov a zvykov. Medzi najrozšírenejšie patrí únos nevesty, kedy priatelia mladú pani ženíchovi ukradnú a on sa musí vydať hľadať ju. Väčšinou ju nájde v blízkom bare alebo krčme, kde musí zaplatiť účet, aby svoju milú získal späť.

 

V priebehu večera môže dôjsť i na rôzne veselé hry. Napríklad ženíchovi sa zaviažu oči, privedú ho k sediacej rade ľudí so zdvihnutými nohavicami a on musí hmatom podľa nôh spoznať svoju nevestu. Dobré je, keď si medzi potenciálne nevesty sadne nejaký muž s natiahnutou pančuchou, aby ženícha zmiatol. Hra sa môže otočiť, keď nevesta hľadá svojho muža, je dobré , keď si prisadne nejaká zručná žena.

 

V závere večera sa potom zhromaždia všetky slobodné dievčatá, nevesta sa k nim otočí chrbtom a cez rameno medzi nich hodí svoju svadobnú kyticu. Podľa povery tú, ktorá ju chytí, čaká do roka a do dňa sobáš.

 

Nakoniec po svadobnom veselí pri vstupe do spoločného domova ženích prenesie nevestu cez prah. Oklame tak podľa starej povery zlých duchov, ktorí číhajú za dverami.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

Súhlasím