V uvedené ceně je zahrnut text dle Vašeho přání a dopisní obálka.

Ako prebieha svadba u susedov?

TÉMA TÝŽDŇA - Svadba je jednoznačne tou najdôležitejších udalostí v živote každej mladé dievčatá aj mužov. Všade svadba však nevyzerá rovnako. Africká svadba sa značne líšia napríklad od svadby kráľovskej rodiny v Londýne.

Židovská svadba

Židovská svadba alebo ak chatuna či chupa je zrejme rovnako ako všade jedným z životných rituálov Židov. Prebieha podľa presne stanovených zásad, ktoré vychádzajú z biblických tradícií. Svadbou uzavrú muž so ženou zmluvu o spoločnom súžití, splodenie a výchove potomkov. Napĺňa sa tak ideál - judaizmus považuje manželstvo za jediný správny stav pre muža aj ženu. Na rozdiel od kresťanstva možno v judaizme manželstve zrušiť rozvodom.

Priebeh svadobného obradu

Už pred svadobným obradom je nutné dodržať isté pravidlá. Dohodnutie svadobných podmienok sa hebrejsky povie tna'im. Je zvykom, že pred svadbou sa snúbenci týždeň nestýkajú, to preto, aby sa na seba ešte viac tešili. Veľmi dôležité je pripravenie zmluvy, zvanej ketuba, ktorá obsahuje predovšetkým sľub manžela, že sa bude k svojej žene správať, ako sa sluší, a nikdy ju nenechá nezaopatrené. Ketubu podpisujú dvaja svedkovia a niekedy aj ženích.

 

V Prahe a v európskych mestách je zvykom, že sa svadobný obrad odohráva v synagóge. Pravdepodobne to vyplýva zo stáleho ohrozenia, v ktorom sa židovský národ v priebehu storočí mnohokrát ocitol, pretože podľa pôvodnej tisícročnej tradície sa má svadba konať pod šírym nebom.

Kidušin (chupa)

Po "úvodnom" obradu, kedy sa hlava nevesty pokrýva závojom, sú ženích s nevestou (Chatan a kala) odvedení pod svadobné Baldachýn (hebrejsky chupa). Chupa stojí na štyroch tyčiach, ktoré niekedy držia štyria priatelia ženícha (býva zvykom, že ju drží slobodní muži) a znázorňuje budúci domov manželov. Najskôr tancujúci a spievajúci sprievod priateľov a svadobných hostí privedie ženícha k neveste. Keď si overil, že je to tá, ktorú zvolil (aby nedošlo k tomu, že by mu bola "podstrčené" iná, ako sa to stalo v prípade Jakoba), zakryje ženích neveste závojom tvár a ona vysloví modlitbu, v ktorej vyjadruje želanie dobrého vzťahu so svojím budúcim manželom a vysloví tiež želanie mať z tohto manželstva zdravé deti v bázni Božej. Potom je ženích sprievodom mužov sprevádzaný k obradníka pod Baldachýn a vyčkáva príchode žien s nevestou. Matka ženícha a matka nevesty privedú nevestu k ženíchovi a tá sedmerým obídením muža pod Chupa zahajuje prvú časť svadobného obradu. Všetko sa odohráva "pod dohľadom" dvoch oprávnených svedkov, obradníka, ktorým nemusí byť vždy rabín, a desiatich dospelých mužov, ktorí tvoria minjan. Po požehnaní nad vínom sa snúbenci napijú z pohára. Vlastné "zasvätenie" (kidušin) vykoná ženích, ktorý navlečie neveste prsteň na ukazovák pravej ruky a prednesie: "Buď mi zasvätená týmto prsteňom podľa zákona Mojžiša a Izraela", načo všetci prítomní vykríkne: "mekudešet" (čiže vydatá, doslovne "zasvätená" ). V tejto chvíli je sobáš uzatvorený.

Tradícia

Potom čo novomanželia strávia prvé spoločné chvíle sami v uzavretej miestnosti, sa opäť pripojí k svadobným hosťom a nasleduje hostina, odovzdávanie darov a svadobné veselie, ktoré je často sprevádzané tancom a hudbou. Po modlitbe na záver hostiny sa vysloví siedmymi požehnanie (Ševa brachot). Svadobné veselie trvá sedem dní a nocí. Zvyklostí je tiež ženích kázanie na rôzne témy z Biblie a Talmudu, za ktoré dostane od prítomných dar. Dary neveste sa väčšinou odovzdávajú už pred svadbou a tvorí z veľkej časti výbavu novej domácnosti.

 

Býva zvykom, že počas tancov pri svadobnej veselí sú obaja novomanželia vyzdvihnutie na stoličkách nad hlavy ostatných a tak sú podobá ku kráľovi a kráľovnej. Na svadbe sa spieva rad tradičných piesní, medzi najznámejšie patria Hava nagila.

Albánská svadba

V Albánsku sa hovorí jeden vtip: Dostať pozvánku na svadbu je rovnaké ako dostať pokutu - oboje je potrebné zaplatiť (a pekne sa pritom prehnite). Áno, v Albánsku sú najčastejším svadobným darom peniaze, a to vôbec nie malé. Najväčším špecifikom albánskej svadby je ale to, že svadobné oslavu má nevesta i ženích zvlášť. Ženích potom na pár hodín na manželkine mecheche dorazí, spoločne si zatancuje, rozrežú svadobnú tortu a potom ... ženích ide oslavovať zase medzi svojich známych...

Čínská svadba

Prvým slovom, ktoré vás pri pohľade na pravú čínsku svadbu napadne, je pompéznosť. Ženích i nevesta sú oblečení do nádherných šiat, na hlave majú špeciálne čelenky a ozdoby. Medzi farbami prevláda zlatá a červená. Niektoré rituály sú ale dosť podobné tým našim. Hoci je to z Prahy do Pekingu takmer 7 500 kilometrov, aj tu sa novomanželia kŕmi spoločne. Miesto polievky ale majú jednu veľkú dlhú rezance, čo im mám zaručiť dlhý šťastný vzťah.

Egypt

Tradičné egyptská svadba je neuveriteľne honosná. Všetko sa začína zdobením nevesty, ktoré trvá dlhé hodiny! Spravidla je na to objednaný kozmetický salón, kde nevestu pomaľujeme hennou. Krásne vzory sa počas dlhých ôsmich hodín objaví na ženských rúk, nôh, ale aj na tvári. Obrovská pozornosť je venovaná svadobnému make-upu a účesu. Keď konečne nastane onen najkrajší čas a ženích s nevestou si povedia ÁNO, prichádza ich spoločný tanec. Počas neho je pred nevestu postavený kôš pre svadobné dary. Tými sú hlavne zlaté prstene, náramky, retiazky a zlaté hodinky.

Indie

Bývaly doby, kedy svadby v Indii boli aranžované príbuznými. Len oni rozhodli, kto si koho vezme. Bez ohľadu na prípadné želanie ženícha či nevesty. Dnes už situácia nie je tak striktný, hoci sú stále regióny, kde o sebe mladé dievčatá a mladí chlapci ani trochu nerozhodujú. Tradičné svadba sa nezaobíde bez ohňové show. Pred svadobné kaplniek horí svätý oheň zapálený na podložke, svadobčania do plameňov sypú ryžu a lejú topené maslo - obeť bohyni šťastie Lakšmí. Na znamenie toho, že patria k sebe, sú potom ženích s nevestou ovinutá dlhým šálom a musia urobiť sedem krokov okolo svätého ohňa.

Japonsko

Tradičná japonská svadba sa nielenže odohráva v historickej svätyni, ale predovšetkým - svadobčania sem prichádzajú v kimono. Dnes už to samozrejme nie je tak masívne ako predtým, keď bola kimona viacmenej povinná, ale stále je to pekný pohľad. Kimona sú totiž z luxusných materiálov, krásne zdobená a pochopiteľne veľmi drahá. Samotný obrad sprevádza rituály, ktoré vedie hlavný duchovný. Svadba je prekvapivo krátka, zaberie pätnásť až dvadsať minút. Všetky veselí sa potom odohráva v nejakej tradičnej reštaurácii.

Řecko

Tušíte, bez čoho sa tradičná grécka svadba nezaobíde? Je to kostol, obrovský stôl pre svadobčanov, červené víno a svadobné vence z kvetov citrónovníka. Venca sa počas obradu medzi nevestou a ženíchom trikrát vymenia, obaja si vždy musia pripiť červeným vínom. Po odchode z kostola dostane každý svadobčania niekoľko mandlí obalených v cukrovej poleve vložených do tylového vrecka. Hostia potom poďakujú hádzaním ryže - rovnako ako u nás je aj tu ryža symbolom plodnosti. A čo je najčastejším svadobným darom? Obálka s peniazmi!

Ďalšie kuriózne svadobné zvyky

Zaujímavý zvyk majú vo Švédsku. Všetci muži prítomní na svadbe musia pobozkať nevestu. Aby to ženíchovi nebolo ľúto, jeho zase bozkávajú všetky prítomné dámy.

 

V Belgicku pre zmenu niekoľko dní pred obradom zaháňajú zlých duchov, a to naozaj kuriózne - prípitkom na budúce manželov, po ktorom nasleduje hlasné búchanie, ktoré má duchmi odohnať.

 

To v Kórei čaká nie práve príjemný zážitok nevesty - po obrade na ňu hostia totiž hádžu orechy a slivky a jej úlohou je pochytať ich čo najviac. Čím viac ich chytí, tým môže čakať väčšie množstvo potomkov.

 

V Turecku sa zasa podpisujú kamarátky nevesty dovnútra ich topánok. Tá, ktoré meno je najviac rozmazané, sa vraj čoskoro vydá.

 

Veľmi nepríjemná procedúra čaká nevesty v Škótsku. Nazýva sa černenie nevesty a spočíva v tom, že na ňu známi pred svadbou vylejú kýblik tmavé zmesi z vajec, melasy a perie. Nevábne vyzerajúce nevestu vraj ešte ukazujú!

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

Súhlasím