V uvedené ceně je zahrnut text dle Vašeho přání a dopisní obálka.

Nový rok

Nový rok nastáva podľa gregoriánskeho kalendára 1. januára, nie vždy to tak ale bolo . Starí Slovania sa riadili podľa lunisolárního kalendára, čiže kalendára, ktorý určoval dĺžku roka podľa slnka. Nový rok podľa nich začínal 25. decembra, v čase zimného slnovratu. 1. január bol s Novým rokom spájaný až neskôr v 16. storočí, s príchodom gregoriánskeho kalendára. K Novému roku sa viažu bujaré oslavy a mnoho tradícií. Prečítajte si, prečo vznikli a ako sa vyvíjali v priebehu rokov .

Silvester

Na konci 3. storočia n.l. sa narodil chlapec menom Silvester. Tento chlapec bol kresťanského vyznania a vo svojej dobe, za vlády cisára Diokleciána, bol vďaka svojmu vyznania prenasledovaný. Neskôr, keď bolo kresťanstvo uznané právoplatným náboženstvom, sa stal Silvester pápežom. Jeho smrť sa datuje k 31. 12., roku 335. V 16. storočí sa Nový rok začal počítať od 1. januára a posledný decembrový deň je venovaný pamiatke úmrtia pápeža Silvestra a je spojený s oslavami Nového roka . Vítanie Nového roka dnes prebieha väčšinou neformálnym spôsobom na večierkoch, ktoré začínajú vo večerných hodinách, pretože nejde o štátom uznaný sviatok. Tradičné je novoročný prípitok šampanským.

Novoročné zvyky

S príchodom Nového roka je spojených mnoho tradícií, ktoré sa stále praktizujú, najmä v tradičnejších dedinách. Na Nový rok sa napríklad nemá vešať bielizeň , pretože zavesené prádlo symbolizuje smrť niekoho blízkeho. Nemá sa podávať k jedlu hydina , aby neuletel šťastie. Naopak k jedlu je vhodné podávať šošovku , ktorá znamená bohatstvo v Novom roku. Tradične sa tiež ometaly pec, aby lepšie horeli.

Novoročné predsavzatia

Každý z nás ich pozná a niekedy si ich určite do Nového roka dával. Najčastejšie sú predsavzatia týkajúce sa nášho zdravia , ako je obmedzenie nezdravého jedla, fajčenie, prejedanie, začiatok cvičenia, zdravej stravy, atď. Veľmi často tieto predsavzatia nevydrží dlhšie, ako pár dní, preto je lepšie znížiť naše očakávania na minimum, snažiť sa toto minimum vydržať čo najdlhšie a postupnými krokmi svoje nároky zvyšovať.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

Súhlasím