V uvedené ceně je zahrnut text dle Vašeho přání a dopisní obálka.

Ako sa oslavuje Vianoce vo svete?

Vianoce v Česku už poznáme, zažívame je každý rok. Ako to ale vyzerá, ak na Vianoce vycestuje do zahraničia? Oslavuje sa tam rovnako, alebo by sme boli prekvapení? Výber troch zaujímavých krajín načrtne atmosféru Vianoc v cudzine.

Taliansko, krajina, kde darčeky nosí hodná čarodejnice Befana

Temperamentný krajina vás môže v období vianočných sviatkov veľa prekvapiť. Vianoce sú tu spojené s pokojom a rodinným pohodlím. Najvýraznejším symbolom sú tu jasličky, ktoré rodiny dedí z generácie na generáciu. Pre nás môže byť zvláštnosťou, že sa v Betleheme nenachádza figúrka Ježiška. Ten líhať v jasliach až 24. decembra.

Pohostenie na Štedrý deň

Tradičné jedlo o niekoľkých chodoch je tu podávané ako večere pred Štedrým dňom, alebo ako obed priamo v deň Štedrý. Servíruje sa moriak, ryby, ale aj cestoviny. Cukrovinky sa nedočkáte, to v Taliansku nepečú, namiesto neho si môžete pochutnať na tradičnej bábovke panettone s kandizovaným ovocím a hrozienkami.

Nadělování darčeka

Darčeky v Taliansku nadeľuje hodná čarodejnica Befana, ktorá do domu vkĺzne komínom a nechá deťom darčeky. Darčeky nadeľuje tiež Baboo Natale, obdoba nášho Mikuláša, a to po polnoci 24. decembra, alebo 25. decembra ráno.

Bohaté Vianoce v Amerike

S honosným charakterom Vianoc sa stretnete v USA. Zdobenie stromčekov, domov i záhrad prebieha od začiatku decembra a nakupuje sa veľkom už od sviatku Vďakyvzdania na konci novembra.

Vianočná večera

Podáva sa pečený moriak so šunkou, kačica, ale aj morské plody alebo pizza. Nemôže chýbať slávny American pie, čiže jablkový koláč. Pre Santu Clausa deti nachystajú sušienky a mlieko ako pohostenie, až príde nadeliť darčeky.

Darčeky

nadeľuje je Santa Claus ráno 25. decembra. Ľudia tu bývajú všeobecne štedrí voči svojim priateľom a najbližším, ale aj voči ľuďom bez domova a chorým ľuďom, ktorým posielajú peniaze.

Tradičné Švédske Vianoce

Prvým významným sviatkom, ktorým začína Vianočné obdobie, je Deň Svätej Lucie slávený 13. decembra. Je to sviatok podobný nášmu Mikuláši, pri ktorom sa rozdávajú sladké drobnôstky. Ľudia sa převlíkají do bielych košieľ a na hlave nosí korunu sa svietniky. Počas sviatkov vianočných sa navštevujú skanzeny a vianočné trhy. Tu sa praktizujú tradičné zvyky, vyrábajú a predávajú sa tradičné výrobky. Vianoce končí Dňom Svätého Knuta, 13. januára, kedy deti odstrojí stromček a vyhodí ho oknom von.

Štedrovečerná hostina

Švédi hodujú sušenú tresku a bielu omáčku, malé klobásky, korenený chlieb s klinčekmi a zázvorom a varené fazuľky so slaninou a cibuľou.

Nadělování darčekov

Má tu na starosti Vianočný muž, takzvaný Jultomten, ktorý je vyobrazený ako přihrblý dedko, ktorého sprevádza škriatkovia Julissarové.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

Súhlasím