V uvedené ceně je zahrnut text dle Vašeho přání a dopisní obálka.

Kde se vzala Novoročenka

Novoročenka, ktoré sa dnes skrátene hovorí PFko, je kartička s prianím do Nového roka. Kde sa táto tradícia zrodila, nie je jasné, ale prvá dochovaná Novoročenka mala podobu kované mince a bola vyrobená v pražskej mincovni v roku 1606 .

Popularizácia novoročeniek

To, že sú Novoročné dnes tak populárne, má na starosti gróf Karel Chotek z Chotkova a Vojnína, ktorý v 19. storočí zastával funkciu najvyššieho pražského kastelána. Práve na začiatku 19. storočia sa Novoročné v Česku dočkali svojho rozmachu. Gróf sa tiež zaslúžil o to, že sa dnes toľko obľúbená a používaná skratka PF rozšírila na Českej území. PF z francúzskeho "pour féliciter" znamená doslova "pre šťastie".

Rozmanitosť novoročeniek

Novoročenky môžu byť v podobe papierovej, keramické, drevené, kovové, či elektronické. Každá z nich má svoje osobné čaro a je spojená s prianím príjemného a úspešného Nového roka. V dnešnej dobe je moderné posielať elektronické Novoročenky, avšak radosť z papierového priania, ktoré si môžete vystaviť a ktoré vám pripomína, že na vás druhí myslia, je na nezaplatenie.

Umelecká hodnota

Novoročenky bývajú spájané s umelcami, ktorí zastávajú názor, že Novoročenka má byť umeleckým dielom, nielen slovným oznámením. Novoročenka je veľmi osobnou záležitosťou, ktorá slúži na vyjadrenie vďaky nám blízkym osobám. Novoročné prianie hrajú veľkú úlohu aj v dnešnom marketingu.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

Súhlasím